Jdi na obsah Jdi na menu

ZUMBA! POZOR NA NÍ!

Zumba!Pozor na ní!

 Asi neexistuje nikdo, kdo by slovo zumba v poslední době nezaznamenal. Davové šílenství podpořené teleshoppingem naplnilo tělocvičny a fitka a stovky a tisíce žen se „skvěle baví a bez nejmenší námahy hubnou“. Bohužel se asi žádná z nich nezamyslí nad tím, jak je zumba ne/vhodná pro jejich zdraví!

 Představme si padesátiletou kuřačku Blážu s patnácti kily nadváhy, která se naposledy rychleji pohnula před dvaceti lety, kdy chodila hrát rekreačně volejbal. Kamarádky ji vytáhnou na zumbu, kde během třech minut stoupá její tepová frekvence do závratných výšin, aby se hned po konci písničky skokem snížila, když se dotančí jedna skladba a všichni se zastaví. Jaký to musí být nápor na srdce to si snad radši ani nechci představovat.

 Ale pojďme dál. Bláža naposledy tančila valčík v tanečních a teď se má vlnit v rytmu samby. Ladný pohyb boků krásné mladé instruktorky se snaží vší silou napodobit, ale asi se jí to moc nepodaří, protože instruktorky zásadně nemluví, takže jí ani neřeknou, jak by ten pohyb měla udělat. Dále si k tomu přidáme vlnu hrudníkem a kruhy pažemi, takže soustředit se na jednu věc nelze. A co může způsobit nekontrolované zmítání se, které je výsledkem? Problémy s kyčlemi, či koleny, ale hlavně s páteří. Způsobit si výhřez ploténky či různé blokace asi nikdy nebylo snazší!

 A proto milé dámy, pokud jste zumbě propadly, měly byste ji kompenzovat jiným nejlépe pomalým cvičení, např. Pilates, power jogou, strečinkem. Absolvovat hodinu zumby čtyřikrát týdně zavání problémem. A ještě jedna rada, vybírejte si velmi pečlivě, kam resp. Ke komu na zumbu půjdete. Nezkušené či nevyškolené instruktorky Vám těžko poví, že zapojení svalů dna pánevního je základem každého pohybu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ivana Vrbová - Zumba a jiné

12. 8. 2013 16:48

Ahoj Aleno,
naprosto souhlasím s tímto článkem a dovoluji si k zumbě přidat další "skákavé a vrtivé" disciplíny - zejména pro lidi s nadváhou, s nulovou kondicí. Bohužel se domnívám, že přibývá instruktorů (díky snadnému získávání certifikátů na cokoli), kteří svým cvičencům nekomplexní znalostí těla, spíše uškodí.

Alena - Re: Zumba a jiné

19. 8. 2013 9:58

Ivano diky za komentar! Psala jsem ten clanek v dobe, kdy byl obrovsky boom zumby...ted je to za nami...ale sporty pochybne pro zdravi jsou tu porad - treba trx nebo jine hodiny, ktere si rikaji funkcni trenink apod. ty cviky by byly skvele a opravdu funkcni, jenze jsou tak narocne, ze je spravne nezvladne zacvicit temer nikdo...

Hana - TO TEDY ANO!

14. 3. 2012 17:10

Na zumbě jsem si totálně zlikvidovala ploténky a pro jistotu rovnou 3. A máte pravdu, ani slovo o bezpečnosti, či upozornění hlídejte si břicho, záda apod. jako to dělají jiní instruktoři, např. na spinningu. A to nemluvím o hodinách pilates a jógy, kde každý cvičitel rovnou upozorňuje, pro koho je cvik vhodný a pro koho ne a co si máte hlídat.

Alena - Re: TO TEDY ANO!

14. 3. 2012 22:16

Dobry den, Hanko,
to me moc mrzi, bohuzel takovych jako Vy je cim dal tim vic. Doufam, ze Vam plotynky umoznuji jine sportovni aktivity. A kdybyste nekdy chtela prijit ke me na pilates, budu rada. Dekuji za komentar.

Hana - Re: Re: TO TEDY ANO!

30. 3. 2012 11:21

Tak momentálně bohužel ne. Opět jsem v neschopnosti, prášky, injekce, klasika. A to přesto, že jsem chodila cvičit k fyzioterapeutovi, měla speciální trénink v posilovně. Stačil jeden velký vánoční úklid, prochladnutí a od listopadu se zase trápím. Je to pro mě fakt peklo. Dřív jsem chodila na spinning, jógu, pilates, do posilky, jezdila na kole 3000 km ročně, chodila po horách a teď jsem ráda, že zvládnu zdravotní cvičení. Ale teď jsem si domluvila speciální hodiny pilates pro plotýnkáře, až bolesti povolí a holt začnu pomalu znovu. Ráda bych k Vám chodila na pilates, ale jsem z Českých Budějovic. Spíš až budete mít nějaký sportovní víkend, tak bych se přidala. Díky za odpověď.

Alena - Re: Re: Re: TO TEDY ANO!

30. 3. 2012 21:56

Dobry den, sportovni vikend mam ted 20. - 22.4. s CK Lenka, ale bude ve Vrchlabi, coz je pro Vas asi z ruky. V rijnu mam naplanovany vikend nekde kousek od Plzne. Kdyby se Vam to hodilo tak Vas urcite rada uvidim.

Hana - Re: Re: Re: Re: TO TEDY ANO!

6. 4. 2012 14:26

23.4. jdu s vyhřezlou ploténkou na operaci. Fakt AŤ ŽIJE ZUMBA! Doufám, že už v říjnu budu v pořádku a v Plzni se uvidíme. Nevíte náhodou, za jak dlouho po operaci mohu chodit na Pilates, jezdit na kole, plavat, podnikat pěší túry apod.?
A pokud máte tu možnost, opravdu důrazně varujte 45leté "holky" s nadváhou, jako jsem já před ZUMBOU. Teď budu začínat úplně od nuly.

Alena - Re: Re: Re: Re: Re: TO TEDY ANO!

9. 4. 2012 19:51

Držím palce, ať operace dobře dopadne!!! Bohužel nevím, po jak dlouhé době můžete začít sportovat po operaci. Nicméně si myslím, že by Vám měli po operaci dát rehabilitaci, kde s Vámi budou cvičit a rozhýbávat, takže tam by Vám měli poradit. Hlavně se nenechte odbýt tím, že rehabilitace není potřeba nebo že sportovat máte zakázáno.

Běžec - Jo pozor na ZUMBU

16. 3. 2011 9:36

Souhlasím, pozor na ZUMBU. ALe i na další moderní trendy cvičení... Neseďte, u počítače a televice, budte přirození, běhejte , plavte, bruslete choďte na procházky, nebudete muset cvičit v místnosti s dalšími dvaceti propocenými lidmi. Hlavně pokud ucítíte unávu, uvolňujte, aktivně relaxujte, ale neležte.... A trénujte svaly dna pánevního, popis netřeba, oddejte se pudům... Buďte přirození a nebudete potřebovat zumbu ani pilates.